Doprava zadarmo od 120,00 €

Technologie a materiály

Malý úvod do sveta technológií. Čo dokážu a prečo stojí za to je mať?

V našej širokej ponuke sa nachádza mnoho produktov s rôznymi technológiami a občas môže byť veľmi jednoduché sa v nich stratiť. Poďme sa teda pozrieť na taký malý stručný prehľad dostupných technológií v našom tovaru.

V popisku našich produktov často nájdete zmienky o funkčných technológiách. Ide takmer výlučne o športové produkty. Tieto technológie by mali napomáhať tomu, aby ste sa pri športe cítili čo najlepšie. Majú vám ho uľahčiť, spríjemniť, posunúť vás ďalej. Ich vývoj je často zdĺhavým procesom, ktorý zahŕňa skúšanie rôznych variantov a tiež starostlivé testovanie, či technológia naozaj robí to, čo robiť má. Produkty s technológiami sú totiž zvyčajne drahšie, než obyčajné topánky a oblečenie. Ale verte, že sa oplatí.

Stop nepríjemnému poteniu

Čo tento druh technológií robí, to je jasné. Na akom princípe ale funguje? Odvod potu najčastejšie zaisťuje úplne spodná vrstva oblečenia. Aby to fungovalo správne, musí priliehať na kožu. Pot odvádza tak, že ho nasáva do seba. Akonáhle sa pot dostane na povrch odevu, jednoducho sa odparí pre

adidas a jeho komplexný systém Clima365 zaistí za každých podmienok

Od tela na povrch a odtiaľto potom odparení preč - na tomto princípe funguje Climalite, Dri-Fit a ďalšie technológie pre odvod potu.

U rôznych výrobcov sa technológia pre odvod potu volajú inak. Nike má svoj Dri-Fit, adidas používa označenie Climalite, u Pumy zase nájdeme DryCell. Názvov je plno, ale všetky fungujú na rovnakom princípe.

Horúco už nemá žiadnu šancu

Je normálne, že sa pri športe zapotíte, zahrejete. Telo by pri cvičení rozhodne nemalo byť chladné. Nesmie sa ale ani prehrievať. Preto výrobcovia vyvinuli aj technológie, ktoré umožnia ochladenie prehriateho tela. Musíme však rozlíšiť medzi aktívnym a pasívnym chladením.

Technologie Climacool je založena na metodě pasivního chlazení.

Častejšie metódou je chladenie pasívne. Možno u Adidasu sa tejto technológii hovorí ClimaCool a je založená na materiáli z trojrozmernej tkaniny. V najviac zahriatych oblastiach sú navyše sieťovinové panely, ktoré umožnia lepšie priechod vzduchu. Často býva táto technológia kombinovaná ešte so schopnosťou odvádzať pot.

My ale poznáme aj chladenie aktívne. Adidas značí túto technológiu ako ClimaChill a okrem toho, že vie úplne všetko, čo vie ClimaCool, sú tieto produkty vybavené malými hliníkovými bodkami, ktoré vás okamžite chladí.

Vidíte tie malé strieborné bodky? Tak presne tie u ClimaChill zaisťujú chladenie

Keď spadne teplomer pod nulu

Pravým opakom sú potom technológie, ktoré sa starajú o to, aby vám nebola zima. Tie nájdete nielen u zimných búnd, ale napríklad aj u špecializovaného oblečenia pre behanie v zime. Špeciálna izolovaná membrána vás ale úplne neutesní - umožňuje totiž odparovanie potu od tela. A nejde len o Climawarm od Adidasu, podobnú technológiu ponúka aj Nike (Therma-Fit), Puma (WarmCELL) či Under Armour (ColdGear)

Počasie už nehrá žiadnu rolu...

... Teda snáď len pri výbere vhodného oblečenia pre daný deň. Rozkázať vetru a dažďu ešte výrobcovia stále nevie. S pomocou svojich technológií ale dokážu zariadiť, že si nebudete musieť robiť z nepriazne počasia ťažkú ​​hlavu. Typicky sa jedná o tie úplne najvyššie vrstvy oblečenia a jedná sa o častú obľúbenú vlastnosť outdoorových produktov.

Adidas ponúka technológiu ClimaProof, ktorá funguje na princípe polopriepustné membrány. Nike to zase pre zmenu nazýva Storm-Fit a Puma podľa svojho typického schémy ako StormCELL.

Technológia Storm od Under Armour zabezpečí plnú nepremokavosť

Skutočnú lahôdkou sú potom produkty značky Under Armour označené technológií Storm. Jedná sa o bežné športové tepláky a mikiny, ktoré ale majú úpravu pre nepropouštění vody. Tá zostane len na povrchu

Gore-Tex - neprekonateľná outdoorové legenda

Táto poloprodyšná nepremokavá membrána je samostatnou kapitolou v našom prehľade. Jedná sa o to najlepšie na poli outdoorového vybavenia. Membrána je stavaná tak, že medzery medzi jednotlivými póry sú tak malé, že cez ne neprejde kvapka vody. Pot sa ale dostane von pri odparovanie, pretože molekula potu je menšia ako molekula vody. Technológia sa používa ako pri oblečení, tak u obuvi.

Jednoduchá schéma ukazuje, ako funguje Gore-Tex v praxi

Čo na telo už vieme. Ale čo nohy?

Topánky sú potom samostatnou kategóriou. Správna športová obuv je totiž základom nielen pre váš výkon, ale aj pre zdravie. Výrobcovia teda dbajú nielen na vaše pohodlie, ale aj ochranu vašich nôh a celého pohybového aparátu.

Najdokonalejší tlmenie súčasnosti poskytuje technológie Boost od adidasu

Tlmenie nárazov - zákon akcie a reakcie

Tu je naozaj nepreberné množstvo možností. Výrobcovia často používajú aj niekoľko rôznych technológií podľa predpokladaného určenia použitia. Tým najlepším, čo môžete aktuálne na trhu zohnať, sú topánky s tlmiacou technológiou Boost od nemeckého výrobcu adidas. Tento systém zahŕňa aj návratnosť pohltenej energie. Obľúbeným riešením je tiež AirMax od americkej spoločnosti Nike. Tá využíva bublinu so stlačeným vzduchom v oblasti päty.

Výrazná vzduchová bublina v päte je s nami už od konca 80. rokov a poskytuje skvelú úroveň tlumení.

Ochranné funkcie - nohu už si nezvrtnete

Boty bývajú často vybavené rôznymi stabilizačnými prvkami, ktoré v maximálnej možnej miere pôsobí ako prevencia zranenia. Spomenúť môžeme napríklad technológiu Torsion od Adidasu, ktorá stabilizuje strednú časť nohy a zabráni neprirodzenému prehnutie. Patrí sem aj najrôznejšie vystuženie zvršku v kritických miestach - pri modeli UltraBOOST od rovnakého výrobcu je to v oblasti achilovky.

Ľahký pletený zvršok dokonale prilieha na vašej no

Odľahčenie - až na hranici možností

S nutnosťou vystuženia úzko súvisí iná vec, a to je pokus o čo najväčšiu odľahčenie obuvi. Topánka musí správne fungovať, ale zároveň by nemala byť príliš ťažká. Trendom dnešnej doby je čo najväčšia minimalizácia hmotnosti. Absolútnym vrcholom sú potom materiály Primeknit či Flyknit od Adidasu, respektíve Nike. Tie sú vyrobené z ľahkého pleteného materiálu, ktorý dokonale obopína nohu. O topánke potom pri nosení takmer neviete.

Výstupky technológia Traxion zaistí maximálnu grip na akomkoľvek povrchov

Úpravy podrážky - všetko, čo potrebujete, je přilnavost

Podrážka je jediným styčným bodom medzi topánkou a povrchom, po ktorom sa pohybujete. Podľa druhu pohybu potom býva špeciálne prispôsobená. Okrem celkom jasných úprav u kopačiek rozlišujeme napríklad outdoorové topánky - tie sú väčšinou opatrené výstupky, ktoré aj pri zarytí do mäkkého terénu umožnia záber bez sklzavanie.

Konkrétne vlastnosti daných produktov sú vždy uvedené v popisku tovaru. Ak by ste si ale napriek tomu neboli niečím istí, môžete nám napísať alebo zavolať. Technológia u športového oblečenia dobre poznáme a radi vám poradíme.

Upozorňujeme, že používate zastaraný prehliadač a tak nebudú dostupné všetky funkcie elektronického obchodu.
Loading...